Dragi doctoranzi,

Vă aducem în atenție posibilitatea de a aplica la bursele post-doctorale oferite de Institutul de Educație din cadrul Universității din Lisabona.

Mai jos redăm mesajul original:

The Instituto de Educação of the Universidade de Lisboa is welcoming researchers of any nationality to submit an application for Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships.

Researchers aiming at a career advancement at Instituto de Educação are invited to send the CV (3-5 pages), a work plan (3-5 pages), and a supervision proposal until June 15th to maramos@ie.ulisboa.pt.

The work plan should address one of the two IE’s main research themes:

– Education XXI (the diversification, modernization and improvement of education),

– Change Forces in Education (the coordination, steering and monitoring of change in education systems).

De asemenea, mai multe informații pot fi regăsite în broșura atașată aici.