ȘCOALA DOCTORALĂ „SIMION MEHEDINȚI – NATURĂ ȘI DEZVOLTARE DURABILĂ”

Cercetările doctorale se axează pe o problematică diversă și complexă în domeniile: geografie fizică, geografie umană, geografie regională.

Studiile sunt elaborate ca soluții la unele probleme globale și regionale ale societății legate de riscurile climatice și geomorfologice, limitarea resurselor și criza energetică, dinamica demografică, globalizarea, restricțiile geomorfologice în dezvoltarea spațiului urban și rural, calitatea vieții și serviciile sanitare.

Subiectele implică abordări legate de geografie teoretică, geografie fizică, planificare și dezvoltare teritorială, geografie turistică, geografie socială, geografie politică, geografie regională. Studenții doctoranzi au posibilitatea de a elabora teze de doctorat în cotutelă atât națională cu abordări interdisciplinare, cât și în cotutelă internațională cu profesori din universități  aparținând UE.

De asemenea, studenții doctoranzi pot beneficia de burse acordate prin programe finanțate de Guvernul României prin instituțiile sale sau din fonduri europene.

Pregătirea în cadrul stagiului doctoral presupune o serie de cursuri elective destinate să le dezvolte studenților doctoranzi capacitatea de studiu individual pe o arie specifică de studiu și să-i familiarizeze cu standardele de cercetare academică. Aceștia sunt implicați în tematica contractuală și non-contractuală de cercetare a facultății.

Școla Doctorală de Geografie oferă o platfomă avansată de cercetare științifică cu finalizarea unor teze de doctorat originale și cu aplicabilitate în societate.

Directorul școlii doctorale

• Prof.Univ.Dr. Maria Pătroescu
  • Prof.Univ.Dr. Ion Marin
  • Prof.Univ.Dr.Habil. Laurențiu Rozylowicz